"Każda, nawet najdłuższa, podróż zaczyna się pierwszym krokiem" ~ LaoZe, Tao Te King

Archiwum - Archiwum wydarzen

W ramach Festiwalu Uwaga Okupacja zapraszamy na wieczór w Klubie Podróżnik.

Będzie można u nas obejrzeć i podyskutować na tematy nurtujące wielu Polaków. Zapraszamy na Film Mariusza Pilisa i Marcina Mamonia pt. "Zapach Raju"

Zapach raju

Realizatorzy zabierają widzów w fascynującą wyprawę do Pakistanu, Afganistanu, Czeczenii, Iraku i Kataru. Ten swoisty film drogi ukazuje zachodzące w świecie przemiany z punktu widzenia ludzi wychowanych i
głęboko tkwiących w kulturze islamu.

Dzięki dokumentowi możemy przekonać się, czy także codzienność jego bohaterów zmienia się, oraz w jaki sposób muzułmanie postrzegają dzisiaj samych siebie po tragedii 11.09.2001 r. Dowiadujemy się także, jak tradycjonaliści czy wspólnoty feudalne przyswajają nowoczesne trendy płynące z Zachodu. Autorzy filmu starają się ponadto ocenić i przewidzieć, czy islam i Zachód nieuchronnie zmierzają do konfliktu.

Mieliśmy juz okazję gościć film Mariusza Pilisa i Doriana Stera "Exit Afghanistan", z tym większą uwagą pochylamy się nad tym dokumentem.

 

Occupation

 

 

Uwaga - Okupacja! Na co uwaga?!

Uwaga - Okupacja! Na co uwaga?! Na politykę? Na propagandę? Polskich żołnierzy w Iraku? Zwyczajnych ludzi, którzy żyjąc tam cierpią pod jarzmem kogoś, kto przybył do nich… skąd? Z Polski, z niemal całej Europy... Może nie w tym rzecz, by spoglądać na problem okupacji z perspektywy wielkiej polityki, lecz by spojrzeć na nią oczami ludzi dla których jest ona codziennością. Festiwal Attention- Occupation (Uwaga – Okupacja) proponuję analizę problemu okupacji z perspektywy pierwszoosobowej - oczami zwyczajnych ludzi – by zaczynając od nich starać się zrozumieć, czym tak naprawdę jest Okupacja?

Fakt, że wojska okupujące Palestynę, Irak, Czeczenię, Tybet, Afrykę są obecne w sposób fizyczny, polityczny, ekonomiczny, czy kulturowy wydaje się nam odległy. Często sami nie jesteśmy w stanie nadążyć za zasadami, którymi rządzi się nasza własna ekonomia i polityka. Dlaczego zatem racje ekonomiczne/polityczne miałyby być dla nas przekonujące, skoro nawet nie są jasne?

Każdy okupant stara się odwrócić uwagę obserwatorów, usprawiedliwiając i uzasadniając ją na rozmaite sposoby, stosując różnego rodzaju kamuflaże. Pomimo „wymówek” okupacja ma jednak podobny charakter. Pragniemy zmierzyć się z tym wspólnym wymiarem okupacji. Nie proponujemy gotowych odpowiedzi – pytamy:

Czym jest OKUPACJA?

Naszym celem nie jest drobiazgowa analiza zjawiska okupacji. Zamierzamy jedynie zmienić podmiot perspektywy. Chcemy by nie była nim polityka, rząd, wielkie finansowe korporacje; lecz my sami, którzy poprzez NASZE małe decyzje mamy wpływ nie tylko na NASZE najbliższe otoczenie, lecz na cały świat. Taki wpływ jest trudny do zaakceptowania.

„Irak – ponad milion zabitych cywilów (dane z 2007 roku).”

W jaki sposób możemy to zmienić? Poszukajmy rozwiązań. Ale nim znajdziemy odpowiedzi - nie tak prędko - zadajmy sobie najpierw pytanie:

Czym jest OKUPACJA?

Attention: Occupation - Film Festival, jest jednodniowym festiwalem filmowym. W całej Polsce, 26 kwietnia, o tej samej porze, w kilkunastu miastach odbędą się projekcje filmów, których tematyka związana jest z okupacją oraz aktualną sytuacją w rejonach okupowanych, takich jak m.in. Tybet, Palestyna, Irak, Afganistan i Czeczenia. Naszym celem jest analiza tego zjawiska, wywołanie dyskusji oraz edukacja dotycząca istniejących konfliktów, mechanizmów jakie nimi rządzą i efektów jakie wywierają na lokalne społeczności i społeczeństwo.

http://www.uwagaokupacja.pl/

 

baner-apel o pomoc-s.nikiel-www.s-nikiel-mojegory.pl

Biuletyn Klubu

KP

Teraz Online

Brak

Nasze Patronaty

Patronujemy wszystkim tym którzy dokonują czegoś wspaniałego :)

 

http://www.klubpodroznik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=223:naszepatronanty&catid=50:info&Itemid=134
 
 

Wspieramy

Wspieramy wszystko i wszystkich, którzy propagują podróże.

Polecamy Waszej uwadze:


Imprezy Podróżnicze

3Żywioły

Aslema Tours

Syberiada Adventure

 


Podróże dookoła świata

 
Klub Podróżników Śródziemie

 Long Walk Expedition
 http://www.szkolynakoncuswiata.org/

 dookoła świata - magazymn podróżniczy
 

 

Im Kibicujemy

LosWiaheros czyli

Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz.
Podróż dookoła świata

Andrzej Budnik

www.loswiaheros.pl


 Afryka Nowaka - sztafeta rowerowa na wskroś kontynentu honorująca

niebywałego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka

Afryka Nowaka

www.afrykanowaka.pl


Nasz Blip'erek :)

Adres Klubu

ul. Felińskiego 37, Warszawa - Żoliborz

+48608697111

Więcej informacji jak dojechać i mapa >>> TU <<<

infoklubpodroznik.pl 

 YouTubefacebooktwitter

od maja 2009 odnotowaliśmy

Content View Hits : 566957

Strefa Użytkownika