"Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej." ~ Ryszard Kapuściński

Archiwum - Archiwum wydarzen

Tomek Walkiewicz - 2w1 czyli Grenlandia i Himalaje

29 Kwietnia godz. 19:00

Nanda Devi East Expedition 2009 i HiFlyer Polar Ice Expedition 2008

 


 

Relacja z HiFlyer Polar Ice Expedition 2008, pierwszej polskiej wyprawy na najwyższy szczyt Arktyki - Gunnbjorns Fjeld (3694 m n.p.m.).
Na szczyt weszli: 57-letni Leszek Cichy – kierownik wyprawy, zdobywca Korony Ziemi; 44-letni Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów w jednym sezonie, członek The Explorers Club; 25-letni Tomasz Walkiewicz, student Uniwersytetu Jagiellońskiego; 42-letni Mirosław Polowiec z Krakowa oraz 48-letni Ryszard Rusinek z Płocka.
Gunnbjorns Fjeld udało się zdobyć za drugim podejściem, drogą inną niż trzy dni wcześniej, kiedy próba ataku zakończyła się dramatycznym odwrotem.
Gunnbjorns Fjeld po raz pierwszy został zdobyty 16 sierpnia 1936 r. przez Wagera i Coultardsa, członków brytyjsko - duńskiej ekspedycji. Wraz z Cone i Dome tworzy najwyższy łańcuch górski Gór Watkinsa, ciągnących się wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii. Teren ten został dokładnie przebadany dopiero w 2004 r. przez norweską ekspedycję, której uczestnicy dokonali pomiarów pozostałych 10 szczytów znajdujących się w paśmie Gór Watkinsa. Gunnbjorns Fjeld ma postać nunataku: szczytu wznoszącego się nad powierzchnię lodowca. Do tej pory zdobyło ją około 40 osób.

 

 


 

 

 

 

Nanda Devi East Expedition 2009 – wyprawa z okazji 70 lecia polskiego himalaizmu
 
Z okazji 70-lecia pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje odbyła się wyprawa jubileuszowa na Nanda Devi East.
Nanda Devi East góra o wysokości 7434 m n.p.m. po raz pierwszy została zdobyta w 1939 przez polskich himalaistów Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera, uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. W momencie jego zdobycia był to wówczas szósty szczyt w hierarchii dotychczas zdobytych. Pozostała dwójka uczestników wyprawy Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński postanowiła zmierzyć się z inną dziewiczą górą – Tirsuli (7074 m n.p.m.). Celu nie udało im się jednak osiągnąć – zginęli w lawinie, stając się pierwszymi ofiarami fatum nazwanego później „klątwą Nandy”. Jakub Bujak i Janusz Klarner zginęli kilka lat później w niewyjaśnionych okolicznościach.
Wyprawa była zapomniana aż, do momentu sensacyjnego odkrycia przez dziennikarkę TVP – Annę Pietraszek. Po 17 latach poszukiwań odnalazła film z pierwszej polskiej wyprawy w Brytyjskim Instytucie Filmowym. Odkrycie zostało zauważone przez media, a zainteresowanie było ogromne. Materiał w głównym wydaniu Wiadomości, artykuły w prasie, ogólne poruszenie w Internecie. Legenda odżyła na nowo.
Celem tej wyprawy było przypomnienie o sukcesach Polaków w Himalajach i powtórzenie drogi z 1939 roku. Trzon wyprawy stanowili młodzi himalaiści, mający już doświadczenie wspinaczkowe w górach wysokich. Akcja prowadzona byłą w terminie 21 kwietnia - 7 czerwca 2009 roku. W wyprawie wzięło udział 10 osób. Pomysłodawcą i kierownikiem wyprawy był Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka – pierwszego zdobywcy Nanda Devi East.
więcej na temat wyprawy na oficjalnej stronie: http://nandadevi.pl

 

 

 


 

Zapraszamy

 

baner-apel o pomoc-s.nikiel-www.s-nikiel-mojegory.pl

Biuletyn Klubu

KP

Teraz Online

Brak

Nasze Patronaty

Patronujemy wszystkim tym którzy dokonują czegoś wspaniałego :)

 

http://www.klubpodroznik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=223:naszepatronanty&catid=50:info&Itemid=134
 
 

Wspieramy

Wspieramy wszystko i wszystkich, którzy propagują podróże.

Polecamy Waszej uwadze:


Imprezy Podróżnicze

3Żywioły

Aslema Tours

Syberiada Adventure

 


Podróże dookoła świata

 
Klub Podróżników Śródziemie

 Long Walk Expedition
 http://www.szkolynakoncuswiata.org/

 dookoła świata - magazymn podróżniczy
 

 

Im Kibicujemy

LosWiaheros czyli

Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz.
Podróż dookoła świata

Andrzej Budnik

www.loswiaheros.pl


 Afryka Nowaka - sztafeta rowerowa na wskroś kontynentu honorująca

niebywałego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka

Afryka Nowaka

www.afrykanowaka.pl


Nasz Blip'erek :)

Adres Klubu

ul. Felińskiego 37, Warszawa - Żoliborz

+48608697111

Więcej informacji jak dojechać i mapa >>> TU <<<

infoklubpodroznik.pl 

 YouTubefacebooktwitter

od maja 2009 odnotowaliśmy

Content View Hits : 561189

Strefa Użytkownika