"Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej." ~ Ryszard Kapuściński

Archiwum - Archiwum wydarzen

Środa 14 Kwietnia godz. 19:00

W klubie spotkamy się z Darią i Krzysztofem Nowakowskimi.
Opowiedzą o swojej wyprawie do Arktyki z psami. Doskonała opowieść o niebywałej wyprawie. Zapraszamy.


"23 marca o godzinie 12.45. zamknęliśmy pętlę wokół jeziora Inari. Jesteśmy pierwszymi Polakami, którzy tego dokonali.
To nasz ogromny sukces, będący ukoronowaniem lat trudnych przygotowań, lat planów i marzeń.
Inarijarvi okazało się dokładnie tym, czym było w naszych wyobrażeniach. Fantastycznie pięknym jeziorem z nieprawdopodobnym labiryntem wysp i totalnie skomplikowaną linią brzegową.
Pojechaliśmy tam aby zmierzyć się z Arktyką. Zobaczyć na własne oczy wszystkie jej atrybuty. Wielki mróz, silne wiatry, ale też piękną słoneczną pogodę, zorzę polarną i ogrom śniegu.
Wszystkiego tego doznaliśmy. W ciągu trwającego trzy doby biegu wokół jeziora Arktyka pokazała nam wszystkie swoje oblicza. Spaliśmy w namiocie przy trzydziestostopniowym mrozie, jechaliśmy naszymi zaprzęgami przy minus dwadzieścia pięć w dzień i w nocy, ale także prażyliśmy się w niemal upalnym słońcu w środku dnia, kiedy to straszliwie dręczyło nas pragnienie.
Ostatniej nocy na jeziorze natura rzuciła do akcji swoją najpotężniejszą broń – wichurę.
Tamtej nocy wiało około 100 km/h. Nie byliśmy w stanie rozbić namiotu, gdyż on robił wszystko, żeby odlecieć w mrok nocy. Psy zasypywał nawiewany zewsząd śnieg. Nie było jak natopić śniegu, ąby mieć wodę dla psów i siebie. Tkwiliśmy na otwartej przestrzeni bez możliwości ukrycia się za jakąś wyspą, których jak na złość nie było w ogóle w tym rejonie.

 

Inarijarvi

 

To był najbardziej dramatyczny moment całej wyprawy.
W końcu udało nam się przykryć psy polarowymi kocami, które mieliśmy specjalnie na takie właśnie okazje, a nam samym ukryć się w ułożonym za saniami jak płachta biwakowa namiocie i dotrwać do świtu, czyli mniej więcej piątej rano.
Wtedy to ujrzeliśmy widok, który dosłownie nas zmroził. Psy w całości pokryte były lodową skorupą. Nawiewany na nie śnieg w styku z ciepłym ciałem psa topił się, a następnie zamarzał. W ten sposób powstała lodowa skorupa. Zwierzaki leżały na resztkach słomy, bardzo ciasno zwinięte w kłębek i kompletnie bez ruchu. To był jedyny moment, kiedy mieliśmy wątpliwości, czy damy radę.
W pewnym momencie weteran Moli, najstarszy pies w całym zespole – 9 lat, podniósł się zwyczajnie i na dodatek dla rozgrzewki zaczął się tarzać po śniegu. Momentalnie całe napięcie minęło. Wiedzieliśmy, że wszystko będzie dobrze. Szybko ruszyliśmy naprzód, żeby znaleźć się w bardziej przyjaznym miejscu.
Tego dnia Arktyka pokazała nam jeszcze jedno oblicze. Wichura przyniosła niż i zrobiło się ciepło – ok.0 stopni – i przez moment padał nawet deszcz.
Inarijarvi Expedition 2010 to spełnienie naszych marzeń, to bezcenne źródło wiedzy o mushingu, Arktyce, psach i o nas samych. To wreszcie niesamowite źródło motywacji do realizacji naszych przyszłych projektów, które są już dość ściśle rozpisane. Po takiej wyprawie wiele spraw staje się oczywistych i przestaje być problemem. I tak właśnie miało być! "

baner-apel o pomoc-s.nikiel-www.s-nikiel-mojegory.pl

Biuletyn Klubu

KP

Teraz Online

Brak

Nasze Patronaty

Patronujemy wszystkim tym którzy dokonują czegoś wspaniałego :)

 

http://www.klubpodroznik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=223:naszepatronanty&catid=50:info&Itemid=134
 
 

Wspieramy

Wspieramy wszystko i wszystkich, którzy propagują podróże.

Polecamy Waszej uwadze:


Imprezy Podróżnicze

3Żywioły

Aslema Tours

Syberiada Adventure

 


Podróże dookoła świata

 
Klub Podróżników Śródziemie

 Long Walk Expedition
 http://www.szkolynakoncuswiata.org/

 dookoła świata - magazymn podróżniczy
 

 

Im Kibicujemy

LosWiaheros czyli

Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz.
Podróż dookoła świata

Andrzej Budnik

www.loswiaheros.pl


 Afryka Nowaka - sztafeta rowerowa na wskroś kontynentu honorująca

niebywałego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka

Afryka Nowaka

www.afrykanowaka.pl


Nasz Blip'erek :)

Adres Klubu

ul. Felińskiego 37, Warszawa - Żoliborz

+48608697111

Więcej informacji jak dojechać i mapa >>> TU <<<

infoklubpodroznik.pl 

 YouTubefacebooktwitter

od maja 2009 odnotowaliśmy

Content View Hits : 566115

Strefa Użytkownika