"Każda, nawet najdłuższa, podróż zaczyna się pierwszym krokiem" ~ LaoZe, Tao Te King

Archiwum - Archiwum wydarzen

 Zapraszamy na wieczór autorski Janusza Kaszy w klubie  9 Marca 2010 o godzinie 19:00

Będzie to absolutna przed-premiera  książki relacjonującej wyprawę w amazońską dżunglę do Indian Yanomami - Duchy Dżungli

 

Janusz kasza

 

Duchy dżungli mieszkają z dala od wielkich rzek, w głębi deszczowego lasu. Duchy dżungli zobaczysz tylko wtedy, gdy same będą tego chciały. Duchy dżungli unikają obcych: jeśli przyjdziesz do nich bez zaproszenia – zginiesz. Duchy dżungli – Yanomami. Ostatni wolni Indianie Amazonii.

Niewielu ludzi spotkało Yanomami, nieliczni mogli poznać ich życie, obyczaje i wierzenia. Tym ciekawsza jest relacja Janusza Kaszy, który w 1998 roku podczas wyprawy do Wenezueli mieszkał w wiosce Yanomami, z bliska podpatrywał ich codzienne życie i rytuały. Potem opisał to, co przeżył i czego się o tych tajemniczych ludziach dowiedział.

To fascynująca książka – dająca szansę zrozumieć inne, tak odległe od naszego światy.

 

 
 

Janusz Kasza – podróżnik, fotograf amator, tłumacz literatury francuskiej. Zafascynowany bogactwem przyrody Ameryki Południowej. Brał udział w wielu wyprawach do Amazonii, był między innymi w Gujanie Francuskiej, Brazylii i Wenezueli. Spotkać go można także w innych zakątkach świata: na Madagaskarze fotografował zaćmienie Słońca, przemierzył też USA legendarną Route 66.

Najważniejsza jest dla niego droga, a nie osiągnięcie celu. Potrafi barwnie opowiadać o swoich podróżach, przyrodzie i spotkanych ludziach, tak jak on poszukujących własnych ścieżek. Fascynuje się korridą i legią cudzoziemską.

Interesuje się głównie motylami, w wielu publikacjach popularnonaukowych przybliża problemy ochrony przyrody, zwłaszcza dżungli amazońskiej. Współautor nagrodzonej przez prezesa PAN wystawy "Lasy tropikalne świata" (1994). Inicjator akcji zakupu przez polskie dzieci kawałka dżungli na Jukatanie w Belize, której wynikiem było uratowanie od wycinki około 40 ha lasu tropikalnego.
Organizator i uczestnik szeregu wypraw w różne zakątki świata. W roku 1996 kierował wyprawą, której celem było pierwsze przejście legendarnej Drogi Emerillonów w dżungli Gujany Francuskiej. Próba nie powiodła się z powodu zbyt niskiego poziomu wody w rzekach. W roku 1998 brał udział w wyprawie do Wenezueli, której udało się dotrzeć do mało poznanego plemienia Indian Yanomami, żyjącego z dala od cywilizacji w warunkach z epoki kamienia łupanego. Wyprawa także odkryła dwa nieznane dotąd wodospady na rzece Siapa, dla których zaproponowano nazwę Wodospadów Rzeczypospolitej. W 1999 roku przejechał motocyklem z Chicago do Los Angeles trasą słynnej drogi nr 66 (Route 66).
Ostatnim projektem Janusza Kaszy była wyprawa "Zielone Piekło" na przełomie lutego i marca tego roku. Jej celem było ponowne zmierzenie się z Drogą Emerillonów, tym razem w porze deszczowej. Druga próba również zakończyła się niepowodzeniem. Uczestnicy nie mogli pokonać ani krętych, zarośniętych strumieni, ani podmokłego lasu. Po zakończeniu wyprawy stwierdził: "Zrozumiałem, że biały, bez przewodników indiańskich, obciążony sprzętem i żywnością na miesiąc - nie ma żadnych szans w terenie, który nie zmienił się od tysięcy lat. Była to dla mnie wielka lekcja pokory. (...) Poznaliśmy ludzi, którzy próbowali (przebyć tą trasę - red.) - byli szczęśliwi, że nie zakończyło się to tragedią".

 

 

Zapraszamy wstęp od 18:00

 

 

baner-apel o pomoc-s.nikiel-www.s-nikiel-mojegory.pl

Biuletyn Klubu

KP

Teraz Online

Brak

Nasze Patronaty

Patronujemy wszystkim tym którzy dokonują czegoś wspaniałego :)

 

http://www.klubpodroznik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=223:naszepatronanty&catid=50:info&Itemid=134
 
 

Wspieramy

Wspieramy wszystko i wszystkich, którzy propagują podróże.

Polecamy Waszej uwadze:


Imprezy Podróżnicze

3Żywioły

Aslema Tours

Syberiada Adventure

 


Podróże dookoła świata

 
Klub Podróżników Śródziemie

 Long Walk Expedition
 http://www.szkolynakoncuswiata.org/

 dookoła świata - magazymn podróżniczy
 

 

Im Kibicujemy

LosWiaheros czyli

Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz.
Podróż dookoła świata

Andrzej Budnik

www.loswiaheros.pl


 Afryka Nowaka - sztafeta rowerowa na wskroś kontynentu honorująca

niebywałego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka

Afryka Nowaka

www.afrykanowaka.pl


Nasz Blip'erek :)

Adres Klubu

ul. Felińskiego 37, Warszawa - Żoliborz

+48608697111

Więcej informacji jak dojechać i mapa >>> TU <<<

infoklubpodroznik.pl 

 YouTubefacebooktwitter

od maja 2009 odnotowaliśmy

Content View Hits : 567355

Strefa Użytkownika